Technik Przemysłu Mody

TECHNIK PRZEMYSŁU MODY 

Oferta edukacyjna na rok szkolny 2021/22

Innowacja “Stylista mody z elementami wizażu”

 

I miejsce w Konkursie Kuratoryjnym

 „Śląski przegląd zawodów” w kategorii „Moda i uroda”,

 tytuł najlepiej kształcącej szkoły

 w kierunku modowym na Śląsku

 

Jeśli jesteś osobą kreatywną, pomysłową, twórczą i interesujesz się modą. Posiadasz wyobraźnię i zmysł artystyczny. Lubisz projektować odzież, piszesz modowego bloga i chcesz, aby Twoje projekty były prezentowane na ogólnopolskich pokazach mody. Ten kierunek jest dla Ciebie!

Technik przemysłu mody spełnia marzenia i rozwija talenty, to jeden z nielicznych zawodów w dzisiejszych czasach z przyszłością, dający wiele możliwości, szybkie zarobkowanie i możliwość zatrudnienia.

 

Specyfika kształcenia:

 • Nauka w technikum trwa 5 lat
 • Zajęcia odbywają się w nowoczesnych pracowniach zawodowych, wyposażonych w wysokiej klasy urządzenia i sprzęt specjalistyczny
 • Uczeń po ukończeniu szkoły otrzymuje wykształcenie średnie, a po zdaniu egzaminu maturalnego ma możliwość kształcenia się na uczelniach wyższych
 • Praktyka zawodowa w wymiarze 8 tygodni, w klasie 3 i 4
 • Szkoła zapewnia pracodawców na odbycie praktyki zawodowej
 • W czasie trwania nauki uczeń przystępuje do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie:

MOD 03.Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych

MOD 11.Organizacja procesów wytwarzania wyrobów odzieżowych

 

Po uzyskaniu wszystkich kwalifikacji otrzymuje tytuł

Technika przemysłu mody

 

Przedmioty rozszerzone:

 • język polski – 180 godzin
 • język angielski – 180 godzin

Przedmioty zawodowe wiodące:

 • Projektowanie i stylizacja ubiorów
 • Materiałoznawstwo odzieżowe
 • Konstrukcja i modelowanie form odzieży
 • Marketing i sprzedaż wyrobów odzieżowych
 • Technologia wytwarzania wyrobów odzieżowych
 • Wykonywanie wyrobów odzieżowych

 

Języki obce:

 • język angielski – poziom zaawansowany, kontynuacja
 • język francuski – poziom podstawowy

Możliwość zatrudnienia:

Absolwent naszej szkoły będzie mógł pracować na stanowisku:

 • kierownika produkcji
 • pracownika działu przygotowania produkcji
 • konstruktora odzieży
 • technologa
 • mistrza
 • pracownika magazynu
 • stylisty – projektanta wyrobów odzieżowych
 • konsultanta organizacji procesu produkcyjnego
 • konsultanta i doradcy w zakresie stylizacji, projektowania i wytwarzania odzieży
 • sprzedawcy i dystrybutora wyrobów tekstylnych, skórzanych, galanterii, pasmanterii
 • menadżera organizacji pokazów mody, witryn sklepowych

 

Od roku szkolnego 2021/22 wprowadzamy innowację pedagogiczną w zawodzie

 

Technik przemysłu mody – innowacja “Stylista mody z elementami wizażu” – 4 godziny w cyklu kształcenia. Autorzy: Małgorzata Skutnik i Edyta Mrozik

Opis innowacji:  Innowacja dotyczy uczniów technikum w zawodzie: technik przemysłu mody i jest odpowiedzią na potrzeby rynkowe. Ma na celu wyposażenie uczniów  w  dodatkowe  umiejętności  i  kwalifikacje,  wykraczające  poza  nauczany  zawód. Obejmuje klasy II – IV. W wyniku jej realizacji absolwent zdobędzie kwalifikacje osobistego stylisty mody z elementami wizażu, który pomoże wykreować wizerunek lub odnaleźć własny styl. Podpowie, w jakich kolorach i fasonach konsument wygląda najkorzystniej, dokonując analizy sylwetki, oceny figury, jej zalet i wad. Dobierze prawidłowy makijaż do stylizacji modowej, dokonując metamorfozy wizerunku klienta.

Wprowadzenie działań w zakresie dodatkowych zajęć pozwoli absolwentom być bardziej konkurencyjnym, kreatywnym i lepiej przygotowanym do funkcjonowania na rynku pracy.

Innowacja Klasa Liczba godzin tygodniowo
w pięcioletnim okresie nauczania
Liczba godzin w pięcioletnim okresie nauczania
I II III IV V
 
“Stylista mody z elementami wizażu” 2 2 4 120  

 

Dodatkowe atuty kierunku:

 • Kierunek objęty patronatem przez Wyższą Szkołę Techniczną w Katowicach
 • Uczniowie kierunku w ramach realizacji podstawy programowej uczestniczą cyklicznie w darmowych zajęciach warsztatowych, prowadzonych przez wykładowców akademickich Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach
 • Kierunek współpracujący z wieloma instytucjami: Szkołą Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, projektantem mody Kamilem Sobczykiem, zakładem odzieżowym Vesta PHU Czeladź, Art.- Haft Boguchwałowice, Strima Katowice, Studio Haftu i Szycia Globar Kraków, PKZ Dąbrowa Górnicza, Warsztatami Terapii Zajęciowej „Otwarte Serca” z Dąbrowy Górniczej
 • Uczniowie kierunku swe umiejętności zawodowe i twórcze prezentują w formie autorskich pokazów mody na corocznym Festiwalu Mody i Sztuki w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Ogólnopolskim Seminarium Studenckim Textil- konkursie dla młodych projektantów na Politechnice Łódzkiej, Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Krawców i Projektantów im. M. Zaręby „Mała Pętelka” w Poznaniu, Ogólnopolskim Konkursie Kreowania Ubioru „Geometryczne Eksplozje” w Warszawie, Ogólnopolskim Konkursie Szkół Mody „Kreacje Prowokacje” w Zespole Szkół Skórzano- Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu

Kształcenie w zawodzie technik przemysłu mody doskonale przygotowuje do zorganizowania własnej działalności gospodarczej związanej z produkcją odzieży, zarządzania jakością w sektorze odzieżowym lub prowadzenia własnego punktu projektowo- usługowego.

Technik przemysłu mody daje możliwość podjęcia kształcenia wyższego na kierunkach związanych z wzornictwem, konstrukcją ubioru, kostiumologią, sztuką, architekturą wnętrz, grafiką i nie tylko.

 

Technik przemysłu mody to zawód z przyszłością. Jak mawiała Coco Chanel „Moda nie istnieje, dopóki nie wyjdzie na ulice…Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy”. Ludzie, by żyć muszą zaspakajać swe potrzeby, jedną z nich jest posiadanie ubioru. Ubiór był, jest i zawsze będzie potrzebny.

Skip to content