Zagłębie Niepodległości

Zagłębie Niepodległości
Projekt Zagłębie Niepodległości ma za zadanie zwiększyć świadomość ludzi o udziale ich przodków w walce o niepodległość Polski oraz budować wspólnotowości poprzez odkrywanie historii lokalnych.Zaplanowane przez nas działania mają wielopłaszczyznowy wymiar i są dedykowane dla różnych grup wiekowych.
13 października w Pałacu Kultury Zagłębia odbyła się prelekcja, którą poprowadził dr Marcin Skorek, połączona z projekcją filmu „Piłsudski”. Młodzież na lekcjach szkolnych poznaje historię w skali makro, dlatego chcieliśmy poszerzyć ich wiedzę o aspekt historyczny poprzez połącznie wykładu z utworem audio-wizualnym. Celem całego wydarzenia było przybliżenie różnic światopoglądowych i kulturowych oraz motywacji politycznych walczących stron.
Uczniowie poznali historie zwykłych ludzi, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę, m.in. górników, wiele ciekawych faktów historycznych o Piłsudskim i nie tylko. Zaplanowane działania zostały stworzone tak, by spełnić potrzebę holistycznego rozumienia wydarzeń historycznych przez nastolatków.
W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas: II HTg, II MFg, II TŻp oraz IV TE/TF, wraz z nauczycielami: p. Agnieszką Koźbiał, p. Katarzyną Kaczmarską, p. Karoliną Janczulewicz oraz p. Tomaszem Majewskim.
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Materiały oraz fotografie zostały udostępnione dzięki uprzejmości p. Kamili Szwarc – serdecznie dziękujemy.

 

Author: ZSE

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skip to content