Alternatywna lekcja przedsiębiorczości

W dniu 10 kwietnia grupa uczennic z Zawiercia wzięła udział w alternatywnej lekcji przedsiębiorczości w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej. Warsztaty zostały zorganizowane przez opiekuna projektu „Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo FMP”, do współpracy zaproszono także doradcę zawodowego z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej.
W trakcie zajęć uczestniczki dowiedziały się, z jakimi trudnościami i przeszkodami trzeba liczyć się na starcie. Jakie formy prawne może przyjmować przedsiębiorstwo, jakie są zalety i wady prowadzenia wspólnie takiej działalności. Następnie uczennice ZSE przedstawiły swoje własne miniprzedsiębiorstwo, prowadzone pod nazwą „EKONOM.ois”. Wyjaśniły swoim rówieśnicom, że wybierając przedmiot działalności wspólnicy, wykorzystali własne twórcze pasje i zdobyte już umiejętności. Tak narodził się pomysł na biznes, działającą firmę usługową, oferującą kursy tańca. Wszystkie uczestniczki zajęć chętnie skorzystały z zaproszenia do udziału w pokazowej lekcji, poprowadzonej przez Dyrektor Naczelną EKONOM.ois, a prywatnie pasjonatkę tańca nowoczesnego.
W dalszej części zajęć młodzież pracowała nad własnym pomysłem na biznes. Uczennice określały jakiego typu działalnością chciałyby się zająć w przyszłości – tu padały pomysły takie jak opieka nad osobami starszymi, świadczenie usług kosmetycznych czy prowadzenie salonu fryzjerskiego. Następnie przydzielały sobie funkcje, określając przy tym własne cechy i zdolności, które mogą być przydatne na określonym stanowisku w firmie.

Celem warsztatów było kształtowania postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży, promowanie świadomego planowania

 

Author: ZSE

Admnistrator serwisu. Nauczyciel przedmiotów informatycznych

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *