Narodowe Czytanie

W Polsce i 26 krajach na całym świecie
odbyło się
Narodowe Czytanie

Place, biblioteki, szkoły, a nawet pociągi i tramwaje – w tych miejscach można było usłyszeć w sobotę “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W Polsce i w 26 krajach, w ponad 2 tys. miast i miejscowości odbyła się akcja Narodowego Czytania.

To Polacy wybierają spośród zaproponowanych lektur tę jedną, która będzie przedmiotem wspólnej lektury. W tegorocznym głosowaniu zwyciężyło “Wesele” Wyspiańskiego. Dramat rywalizował z “Beniowskim” Juliusza Słowackiego, “Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego i “Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego.

Inauguracji akcji w Ogrodzie Saskim towarzyszył występ grupy Zakopower.

– “Wesele” budziło i budzi dyskusję na temat Polski – ocenił prezydent. “Wesele” to nie jest takie pokazywanie problemów Polski w sposób zdecydowanie jasny, to nie jest dyktowanie nikomu tego, co ma myśleć o sytuacji w Polsce. “Wesele” jest utworem, który pozwala na szeroką interpretację i ono właśnie budzi, budziło i zapewne będzie budzić w przyszłości, dyskusję na temat Polski – powiedział Andrzej Duda.

 Jak mówił, dzisiaj możemy patrzeć na “Wesele” optymistycznie, bo wkrótce po jego wydaniu wolna Polska się odrodziła, “czyli jednak Polacy umieli stanąć razem, czyli jednak była ta wspólnota i możemy też dzisiaj dyskutować na ile “Wesele”, obudziło tę potrzebę wspólnoty, a na ile ona po prostu w nas istniała zawsze i istnieje również i dzisiaj”.

Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda zwróciła uwagę, że już współcześni Wyspiańskiemu “doskonale zdawali sobie z tego sprawę, że jest to utwór przełomowy, (…) jest to dramat równy największym dokonaniom polskiego romantyzmu”.

 – To, w jaki sposób było postrzegane “Wesele”, był postrzegany w ogóle Wyspiański niech zilustruje pewna sytuacja, która miała miejsce po jednym z krakowskich spektakli “Wesela”, gdy w trakcie owacji Wyspiańskiemu wręczono wieniec z liczbą 44, było to oczywiste nawiązanie do symboliki z “Dziadów” Adama Mickiewicza, bowiem Wyspiański traktowany był, jako czwarty wieszcz narodowy – powiedziała Pierwsza Dama.

 We wspólnym czytaniu dramatu Wyspiańskiego uczestniczyli znani aktorzy i muzycy, m.in. Paweł Królikowski, Iza Kuna, Piotr Głowacki, Anna Dereszowska, Małgorzata Foremniak, Piotr Cyrwus, Olga Kalicka, Agnieszka Więdłocha. Przerwy w czytaniu wypełniły warsztaty ukazujące polskie tradycje i obrzędy.

materiał z Oficjalnej strony Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,724,w-polsce-i-21-krajach-na-calym-swiecie-rusza-akcja-narodowego-czytania.html

 

Author: ZSE

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *