Wstęp – Kompilatory, Free Pascal

Kompilator

– program służący do automatycznego tłumaczenia kodu napisanego w języku wyższego poziomu (zrozumiałego dla programisty) na język wewnętrzny (zrozumiały dla maszyny). Jeżeli w rozkazach nie ma błędów kompilator cały program przekazuje do procesora, który w rezultacie jest odpowiedzialny za uruchomienie i wykonanie tego programu.

Interpreter

– tłumaczy rozkazy wydane przez programistę na język wewnętrzny komputera (kod binarny czyli 0-1), jeżeli w rozkazach nie ma błędów kompilator po jednej instrukcji (rozkazie) przekazuje działanie do procesora, który w rezultacie jest odpowiedzialny za uruchomienie i wykonanie każdej instrukcji osobno (po kolei aż do końca programu).

Kompilatory Pascala

Na rynku dostępnych jest kilka różnych, lepszych lub gorszych, kompilatorów języka Pascal. W każdym z nich możesz tworzyć programy w języku Pascal, jednak w niektórych jest to prostsze i szybsze niż w innych. Poniżej znajduje się krótka charakterystyka dostępnych kompilatorów.

  • Free Pascal – w pełni darmowy, stworzony na zasadach Open Source kompilator Pascala. Free Pascal jest dostępny w wersjach dla wielu systemów operacyjnych, w tym MS Windows i Linux. Kompilator dostarczany jest wraz z dużą liczbą programów dodatkowych – środowiskiem do pisania kodu, usuwania błędów i innymi. Jest to obecnie najbardziej uniwersalny z dostępnych kompilatorów. Jest nadal rozwijany, dzięki czemu funkcjonalność Free Pascala ciągle wzrasta.
  • Borland Pascal – historycznie pierwszy i długo najlepszy kompilator Pascala. Umożliwia tworzenie aplikacji dla systemu MS DOS oraz MS Windows. Niestety nie jest już rozwijany, a jego darmowe pobranie z Internetu nie jest możliwe. Ostatnia jego wersja to Borland Pascal 7.0. Kompilator ten jest już bardzo przestarzały i nie umożliwia pełnego wykorzystania możliwości obecnych procesorów. Ze względu na swoją dawną popularność jest jeszcze dość często spotykany.
  • Borland Delphi – następca Borland Pascala, który umożliwia tworzenie programów dla systemu MS Windows, a w wersji zwanej Kylix również dla systemu Linux. Jest to drugi godny polecenia kompilator, szczególnie dla osób pragnących wygodnie tworzyć graficzny interfejs do swoich programów.
  • GNU Pascal – również darmowy, rozprowadzany na licencji GPL kompilator. Mimo że jest ciągle rozwijany, to nadal ustępuje pod względem funkcjonalności Free Pascalowi.

 

Pobranie Free Pascala

Free Pascala możesz pobrać z Internetu z jego strony domowej www.freepascal.org. Znajduje się na niej zawsze najbardziej aktualna wersja kompilatora dla różnych systemów operacyjnych.

Instalacja

Instalacja kompilatora pobranego ze strony Free Pascala jest bardzo prosta. Rozpakuj ściągnięte archiwum ZIP, a następnie uruchom program install.exe. Otworzy się DOS-owe okienko umożliwiające dalszą instalację. Proponujemy nie zmieniać żadnych opcji, również ścieżki instalacji (domyślnie c:\pp), tylko kliknąć w każdym pojawiającym się ekranie Next. Pod koniec instalacji pojawia się komunikat, że należy rozszerzyć zmienną środowiskową PATH. Komunikat ten możesz spokojnie zignorować klikając OK. Instalacja nie powinna sprawić Ci żadnych kłopotów i nie powinny wystąpić żadne błędy.

Pierwsze uruchomienie

Aby uruchomić środowisko Free Pascala, należy wejść do folderu: c:\pp\bin\win32. Znajduje się tam wiele programów, jednak obecnie interesować nas będzie tylko fp.exe. Kiedy go uruchomisz, pojawi się pusty ekran środowiska wyglądający tak jak poniżej lub podobnie:


Aby wyjść ze środowiska, naciśnij Alt-X lub z menu File wybierz Exit.

——————————————————————————————————————————–

Kompilator Free Pascal wystarczy do rozwiania wszystkich zadań programistycznych wymaganych w programie nauczania informatyki rozszerzonej, w tym do zagadnień mogących się pojawić na maturze z informatyki.

 

Author: ZSE

Admnistrator serwisu. Nauczyciel przedmiotów informatycznych

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skip to content