POMAGAMY by nikt nie czuł się samotny…

Na przełomie października i listopada nasza szkoła wzięła udział w działaniach Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach „Polichrom”. Jest  to jeden z pierwszych projektów w Polsce, który ma formę gry i  wykorzystuje rywalizację w wolontariacie. Osobami koordynującymi  tę grę w naszej szkole jest pani Magdalena Piskorska i pani Agnieszka Wolska.

Wolontariat to nie tylko satysfakcja z pomagania innym. To także niezwykła przygoda, nowe znajomości i przyjaźnie, a także cenne doświadczenie. Wolontariat to tysiące historii, które pokazują, jak wolontariusze wpływają na życie ludzi, którym pomagają, a także jak wolontariat zmienia ich samych.

 Gra Polichrom” jest skierowana do szkolnych klubów wolontariatu z woj. śląskiego i polega na realizowaniu misji, wyzwań i zadań, za które przyznawane są punkty. Uczniowie w ramach szkolnego wolontariatu organizują różne  akcje, podczas których nagrywają filmy, projektują plakaty promujące wolontariat oraz szukają w swojej okolicy osób potrzebujących wsparcia i pomocy, głównie wśród starszych osób. Akcje organizowane przez uczniów znajdują też odzwierciedlenie w wirtualnym świecie gry. Nasza pierwsza  misja polegała na spędzeniu czasu z osobami samotnymi.  Realizując tą misję odwiedziliśmy Dom Pomocy Społecznej „Pod Dębem” w Dąbrowie Górniczej. W trakcie spotkania przedstawiliśmy prezentację multimedialną dotyczącą tradycji wigilijnych w różnych zakątkach świata, w dalszej części spotkania pokazaliśmy nasze talenty artystyczne podczas występu muzycznego oraz talent kulinarny podczas wspólnego pieczenia „optymistycznych ciasteczek”. Zaprosiliśmy  seniorów do wspólnego sporządzenia pierniczków, by nikt nie czuł się sam.  Naszym celem było wywołanie uśmiechu na twarzach seniorów i sądząc po ich reakcji, nasz cel został osiągnięty.

 

Kolejnym naszym zadaniem było wyzwanie, które polegało na wzięciu udziału w akcji „One Billion Rising”  polegające na wykonaniu tańca wraz ze społecznością lokalną przeciwko przemocy wobec kobiet.

 W dniu 8 marca 2017r nasi wolontariusze wybrali się do Domu Pomocy Społecznej. Podczas spotkania uczennice z klasy fryzjerskiej wykonywały fryzury dla kobiet oraz malowały paznokcie, aby seniorzy w tym dniu poczuli się  pięknie i młodo…bo kobieta jest piękna niezależnie od wieku jeśli tylko taka się czuje. J Aby umilić spotkanie uczennice z klasy cukierniczej przygotowały słodki poczęstunek w postaci rogalików z ciasta krucho-drożdżowego.

Wolontariusze naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu sieciującym podczas którego integrowali się z wolontariuszami innych szkół.

 Uczniowie również uczestniczyli  z Panią Magdaleną Piskorską w projekcie „Świat zawodów, żyj zdrowo i kolorowo, zdrowo jemy – zdrowo żyjemy, podczas którego nasi uczniowie wraz z dziećmi z przedszkola nr 14 w Dąbrowie Górniczej przygotowywały pyszne przekąski owocowe w atrakcyjnej postaci.

 

 

 

 

Author: ZSE

Admnistrator serwisu. Nauczyciel przedmiotów informatycznych

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skip to content