Opracowywanie dokumentu do korespondencji seryjnej

Korespondencja seryjna – technika tworzenia w edytorze tekstów jednobrzmiących dokumentów, różniących się jedynie zawartością kluczowych pól dokumentu, które są automatycznie wypełniane treścią pól pobieranych z zewnętrznej bazy danych.
Utworzenie korespondencji seryjnej wymaga napisania dokumentu wzorcowego z tekstem oraz wstawienia do niego pól odpowiadających np. bazie adresowej – imię, nazwisko, adres pocztowy, adres e-mail itd. W chwili połączenia dokumentu wzorcowego z zewnętrzną bazą danych powstanie seria zindywidualizowanych dokumentów, w których pole “imię” zostanie wypełnione imionami z bazy, pole “nazwisko” nazwiskami z bazy itd. Seria takich dokumentów może służyć jako zwykłe listy, poczta elektroniczna, faks, etykiety, koperty itp.

Zadanie 1

Napisz treść pisma do korespondencji seryjnej np. oferta usług firmy przewozowej.


 

 

Nazwa naszej firmy                                                            miejscowość……………., dnia …………….

Adres …………………

………………………..

 

Adresat: ……………………………………

 ……………………………….

……………………………….

 

Szanowni Państwo,

mamy przyjemność poinformować, że od dnia ………………………… przedsiębiorstwo przewozowe ……………………………. (nazwa)……………. pracuje pod nowym zarządem.

Przedsiębiorstwo zajmuje się przewozami autokarowymi: czarterowymi i turystycznymi. Do dyspozycji pasażerów posiadamy wygodne i ekonomiczne autokary oraz mikrobusy wraz z kierowcami. Za cenę o połowę niższą od ceny samolotu przewieziemy turystów na ustalone miejsce. Z naszą pomocą unikną Państwo problemów z parkingami, przepełnionymi terminalami         i pociągami. Po Państwa klientów podjedziemy pod same drzwi i dowieziemy ich na miejsce docelowe.

Oferujemy wygodę i komfort, a przede wszystkim KONKURENCYJNE CENY.

Mamy nadzieję, że będziemy mieli możliwość potwierdzenia naszych słów.

 

Z poważaniem,          

                                                                                               …………………………………………

(podpis)              

 


Następnie połącz pismo z danymi z wcześniej przygotowanej bazy.

 

Author: ZSE

Admnistrator serwisu. Nauczyciel przedmiotów informatycznych

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skip to content